פארק תת-ימי

  >  תולדות המחקר והסיור התת-ימי

תולדות המחקר והסיור התת-ימי:
א נמל סבסטוס, נמלה של קיסריה הימית (מריטימה), החל המלך הורדוס לבנות עוד לפני הקמת העיר. מטרתו היתה ליצור בתחומי ממלכתו נמל ראשי לסחורות היוקרה במעבר מהאוקינוס ההודי לים התיכון. הביקוש לסחורות אלה - תבלינים (שכללו גם חומרי שימור וריפוי, קוסמטיקה וצבע), טקסטילים יקרים ואבני חן - גבר מאד ברחבי האימפריה הרומית מאז שלטונו של אוגוסטוס קיסר. תוך 12 שנה (2–10 לפני סה"נ) הצליח הורדוס לבנות את הנמל ואת העיר, שהפכו תוך זמן קצר למרכז הכלכלי והפוליטי של הארץ.


תהפוכות רבות עברו על העיר ונמלה במשך ההיסטוריה, אך בעוד שאתרה של קיסריה היה ידוע מאז ומתמיד, נשכח מיקומו של הנמל לחלוטין. הנמל העתיק זוהה לראשונה על ידי משלחת מחקר ימית בשנת 1960.
עיקר החפירות התת-ימיות נערכו החל משנת 1975 מטעם המרכז ללימודי ים באוניברסיטת חיפה, בראשות פרופ' אבנר רבן, עד למותו בטרם עת בשנת 2004. פרופ' רבן הוא אשר יזם בשנת 1992 את הקמת הפארק התת-ימי, המתחדש עתה. דפים אלה מבוססים על פרסומיו הרבים ומוקדשים לזכרו.


באמצעות ארבעה מסלולים של סיורי צלילה, לוקחים אותנו הארכיאולוגים התת-ימיים ל-28 נקודות, המשקפות את פלאי ההנדסה הימית הרומית ואת התהפוכות שעברו על הנמל מאז הקמתו.
המחקר מתבסס בעיקר על שני מקורות כתובים: ההיסטוריון היהודי יוסף בן מתתיהו תיאר את הנמל כפי שראוהו עיניו בסוף המאה הראשונה לסה"נ, אולם בתיאור שיטות הבניה ואופי החלקים שמתחת לפני המים לא דייק לגמרי. בניית הנמל משקפת היטב דווקא את תיאורו של ויטרוביוס, המהנדס הרומי בן-דורו של הורדוס.
זהו הנמל הקדום ביותר שנתגלה, אשר נעשה בו שימוש בהמלצות ההנדסיות של ויטרוביוס. בכך היה לנמל המלאכותי הראשון בהסטוריה, הגדול והמודרני ביותר ברחבי האימפריה הרומית בזמנו. 


*  המספרים בסוגריים מתייחסים לנקודות המסומנות בארבעה המסלולים של סיור הצלילה. אפשר לראות את דפי התיאור של המסלולים במועדון הצלילה במקום.                                                                                                   לחץ לדף הבא >
 כתיבה: שרה ארנסון
יעוץ: יוסי טור-כספא, כריס ברנדון.
עיצוב וגרפיקה: ספיר עד
עריכה: מיכה לבנה
צילומים: איתמר גרינברג
צילום אויר: אופק 

           


...צוללים מרימים אבן כ
<לפרטים
...פרופ' אבנר רבן 1937
<לפרטים
...מפת מסלולי הצלילה ב
<לפרטים
...צילום אויר של נמל ה
<לפרטים
<לפרטים
חדש במועדון צלילה!!!


לצפיה במצב הים 
פארק ארכיאולוגי תת-ימי 

   ל ו צ ' - עיצוב אתרים


  מועדון צלילה קיסריה העתיקה, 04-6265898   divingc@inter.net.il  
מועדון צלילה    אתרי צלילה    קורסי צלילה   מדריך צלילה   חליפות צלילה   משקפת צלילה    שנורקלים  ציוד צלילה
(צילומים דף הבית: עמוס נחום)

             

פארק ארכיאולוגי תת-ימי - תולדות המחקר והסיור התת-ימי

פארק ארכיאולוגי תת-ימי הנמל השקוע של הורדוס בקיסריה